Fairyfly arı familyasında, yeni bir tür bulundu Tinkerbella nana. Bu eşek arısı bir insanın saç telinden 2.5 kez daha küçük..

Çıplak gözle hemen hemen görünemeyen ve gerçek mi diye sorduran bir yapısı var. Peter Pan’ın en yakın arkadaşı olan “Tinkerbell” ‘den esinlenildi. Küçük parazit eşek arısı grubu olan Fairfly arılarından yeni bir tür ve oldukça hassas yapısı nedeniyle ilgi çekiyor.

Bu eşek arısı bir insanın saç telinden 2.5 kez daha küçük.

© Jennifer Read, Natural Resources Kanada

Tinkerbella nana 250 mikrometre uzunluğunda ve bir insan saçından 2,5 kez daha küçük. Bu böcekler ve John Noyes ve Kanada Ulusal Collection John Huber liderliğindeki bir ekip tarafından tespit edilmiş.

Tinkerbella nana Mikrografi yöntemiyle büyütülmüş yapısı.

Tinkerbella nana Mikrografi

John Noyes Kosta Rika’nın tropikal ormanlarında bilimsel bir seyehat sırasında bu böceği topladı. Hassas süpürme yöntemiyle bitki örtüsü üzerinde bu küçük yaratıklara rastlandı. ‘Onlardan bu kadar çok bulunmuş olması beni şaşırttı,’ diyor Böcek Müzesi uzmanı John Noyes.

Tinkerbella bilinen en küçük eklem bacaklılardan biridir. Bu türü içeren Mymaridae ailesi uzunluğu 158 mikrometre olan en küçük kanatlı böcekleri barındırır.

Yakın çekim ommatidia denilen 40-50 göz yapıları gösteren Tinkerbella başı.

Yakın çekim ommatidia denilen 40-50 göz yapıları gösteren Tinkerbella başı.

 

Biyoçeşitlilik ve sorular:

Bu keşif farklı böcek türlerinin yaşamının dünya ve özellikle tropik bölgelerde ne kadar az bilindiğini gösteriyor. Ayrıca bu kadar küçük bir canlı bir tropikal ormanda nasıl yaşıyor olabilir?

Bir parazit yaban arısı olarak, Tinkerbella muhtemelen diğer küçük böceklerin yumurtalarında gelişiyor. Ama Noyes küçük bir böcek bu yumurtaları nasıl bulur diye sormadan edemiyor. Ayrıca ağırlığıyla nasıl yön verebiliyor kendisine, hareket edebiliyor?

Ancak bu küçük canlıların hayatta kalma başarıları yüksek, yarım milimetreden (0.5mm) daha küçük 300 kadar eşek arısı türü var. Tinkerbella örnekleri dünya çapında araştırmacılar tarafından bulunan yaklaşık 1.5 milyon eşekarısı ile beraber Doğa Tarihi Müzesi koleksiyonuna eklenmiştir. Bu yeni türün “Tinkerbella nana” bilimsel açıklaması Hymenoptera Araştırma Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Kaynak: Natural History Museum – http://www.nhm.ac.uk/about-us/news/2013/april/tinkerbella-nana-a-new-species-of-fairyfly121027.html

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Biyoloji

Etiketler : , , , , , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..