Sürdürülebilir Dünya İçin Yapılması Gerekenler

Gezegenimiz belki de son dönemlerini yaşıyor ? Sürdürülebilir bir dünya için kendimizde, çevremizde neler yapmamız gerekmektedir ?

4 milyar yaşındaki eşsiz özelikleriyle donatılmış o mavi yeşil renkleriyle insanlığa sorgusuz ev sahipliği yapmış gezegenimiz Adı ‘DÜNYA’. Peki ya biz bu her halimizle bizi kabullenen, ev sahipliği yapan gezegene nasıl davranıyoruz? Bu soruyu her insanın sorması gerekiyor kendisine. Çünkü son günlerde ABD ve diğer ülkelerin Mars’ta yaşam aramalarının sadece iki temel dayanağı vardır. Birinci dayanak yaşam alanı ve araştırma ikinci alanı ise uzay madenciliği yapabilmek için araştırmalar ancak bence burada önemli olan birinci dayanak çünkü gezegenimiz bir süre sonra artık görevini yerine getiremeyecek. Bizim buna bir dur dememiz gerekiyor. Dur demezsen bir süre sonra çok geç olacak. Zaten yeterince stres dolu olan ve birbirimize çekilmez kıldığımız yaşamlarımız birde üstüne dünyada ki canlı varlıkların yaşamlarını etkilemekle kalmıyoruz artık gezegenimiz sürdürülebilirliğini kaybediyor.

Öncelikle bahsetmemiz gerekiyor ki insanoğlunun tüketim isteği, havaya CO2 gazı salınımı, küresel ısınma, doğal kaynakları tüketme yarışı gibi çok sayıda çevresel etkileri olmaktadır. Bu saydığımız her şeyin aslında çoğalan nüfus ve zenginleşme çabaları ile düşüncesizce yapılan ticaret mantığı temel noktasıdır.

Peki, bu sayılanları insanlık yeni mi öğreniyor? Tabi ki de hayır! Bugün her insana sorsak bu sebepleri sayabilir ya da sayabileceğini düşünüyorum. Ancak ne kadar sayabilse de bunları önlemek için ne yapıyoruz? Cevap çok basit aslında hiçbir şey bugün çevre sorunları için insanlığı uyarmaya çalışan insanlar bile çevreye zarar verirken insanlıktan pek de bir şey beklememiz doğru değil. Çünkü insanoğlunun doğumundan itibaren eğitim sorunu var. Dünyayı bırakıp kendi ülkemize bakalım eğitim sistemimiz bile öğrenciyi nereye yönlendireceğini anlayamamış temeli kurulamamış bir sistemken, her an değişen sistemde çocuklara birde çevre sorunlarını öğretmesi beklenemez doğrusu. Ülkemizde ve dünyamızda gezegenin sürdürülebilirliğinin artırmak için tüketimden kaçınarak, tüketimini niceliksel olarak azaltarak, daha uzun ömürlü malzemeler üretip insanlığın önüne koymak buna bir çözüm olacaktır.

Artan teknoloji ile tüketim ve sürekli tüketimi doğurdu açıktır. Bir de buna insanlığın sorumsuzca tüketimi, geldikçe artık bir noktada tıkanacaktır. Buna dur dememizin tek ve bir yolu vardır sosyal ve kamuoyunda farkındalık yaratarak, eğitimimizin her köşesine koymamız gerekmektedir. İlkokulda öğrencilere mantıksız fişler yerine ‘Ali yere çöp atma ‘ ve ya ‘İpek gereksiz parfüm sıkıp doğaya zarar verme ‘ dememiz gerekiyor. Eğitimin her kademesinde kendi seviyelerine uygun eklenmesi gereken sadece birkaç konudan biridir gezegenimizin sürdürebilirliği. Gerçi bugün daha kadına şiddeti durduramamış bizlerin, doğa havzalarını bilinçsizce insan kullanıma açarak doğayı katleden, denizlerde ve okyanuslarda, kuzey kutbunda kısaca doğada halen hayvanların kürklerini giysi malzemesi gören, bir ağacı bir otelden değersiz gören bizlere, barışın değerini savaş kadar değer görmediği bu dünya da insanoğlunun insan olmasına daha vardır. Ancak bir an önce dur denilmesi gerekir çünkü ne doğa ne dünya artık kendi bizim bilinçsiz davranışlarımıza artık kendisi dur diyecektir.

Yazar:Mesut Arıkoğlu

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : BiyolojiÇevre Eğitimi Ekoloji

Etiketler : , , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..