Sinir Sistemi Hakkındaki 10 İlginç Gerçek

Sinir sistemi hakkındaki 10 ilginç gerçekten söz etmeden önce sinir sistemi tanımlanacak olursa, vücudun çeşitli parçaları ve beyin arasındaki mesajları birbirine ileten bir hücreler ağıdır denebilir. Bu hücreler ağı nöronlardan meydana gelmektedir. Hücreler, elektrokimyasal formdaki sinyalleri işleyerek bilgiye dönüştürmekte; merkezi sinir sistemindeki glial hücreler ise nöronların çalışmasına yardımcılık görevini üstlenmektedirler. Sinir sistemiyle ilgili bu genel bilgilere ek olarak, sinir sisteminin 2’ye ayrıldığını da eklemek gerekmektedir:

 1. Merkezi Sinir Sistemi: Omurilik ve beyni içeren sistemdir.
 2. Çevresel Sinir Sistemi: Omurilik ve beyinden ziyade, tüm vücuttaki nöronları içeren sistemdir.

Her iki sinir sistemi de insan anatomisinin en temel parçaları arasındadır ve 5 duyumuzun düzgün çalışması bu sistemlerle yakından ilişkilidir. Şimdi hep birlikte bu hayati sistemlerle ilgili ilginç bilgilere değinelim. İşte, sinir sistemi hakkındaki 10 ilginç gerçek:

 • İnsan vücudunda milyarlarca sinir hücresi vardır. Bu hücrelerin sayısının Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldızlardan daha fazla olduğu şüpheli olsa da, Dünya’daki insan sayısından fazla olduğu kesindir.
 • Sadece insan beyni, ortalama 100 milyardan fazla nörondan oluşmaktadır. Eğer bu nöronlar yana yana dizilebilselerdi bu, 960 km uzunluğunda bir yola denk gelirdi.
 • İnsan omuriliği, ortalama 19 inç uzunluğuyla, 13,5 milyon nörondan oluşmaktadır. Beyin ile vücudun diğer parçaları arasındaki mesajlar omurilik vasıtasıyla gönderilmektedir.
 • Omurilikte bulunan nöronların çapı 4 ile 100 mikron arasındadır. Nöronlar insan vücudundaki en büyük hücreler olmalarına rağmen, diğer hücreler gibi bölünerek çoğalma sürecine maruz kalmazlar.
 • Sinir sistemi hakkındaki 10 ilginç gerçekten bir diğeriyse sinir sistemi, saniyede 100 metre hızında uyarı iletebilmektedir. Aslında, mesajın beyne iletim hızı saatte 288 km kadar hızlı olabilmektedir.
 • Anne karnında büyümekte olan bir bebekte, dakikada 250,000 nöronun oluşmakta olduğu bilinmektedir. Bebek doğuncaya kadar ise, beyinde yaklaşık olarak 10 milyon sinir hücresi oluşmaktadır.
 • Yeni doğmuş bebeklerde beyin bir yılda 3 kat büyümektedir. Yetişkin bir insan yaşlandığında ise, beyin her yıl 1 gram kaybeder.
 • Yetişkin kadınlarda beynin ağırlığı 1275 gramken, erkeklerde 1375 gramdır. Dünya’nın en ağır beyni ise, 1993 gramlık ağırlığıyla Rus yazar Ivan Turgenyev’e aittir.
 • Beyin ve omurilik çoğunlukla birlikte çalışmalarına rağmen, omurilik belirli hareketleri kendi yerine getirmektedir. Sıcak bir nesneye dokunulduğunda refleksin tetiklenmesi, bununla ilgili verilebilecek birçok örnekten biridir.
 • Sinir sistemi hakkındaki 10 ilginç gerçekten sonuncusu ise, beynin sağ lobunun vücudun sol tarafını, beynin sol lobununsa vücudun sağ tarafını kontrol etmekte olduğu gerçeğidir.
Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : BiyolojiBiyoloji Ders NotlarıLise Biyoloji

Etiketler : , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..