Ruh halimizi, davranış veya düşüncelerimizdeki anormallikleri inceleyen bilim dalı “Psikoloji” dir. Aynı zamanda bu anormal davranışları neden sergilediğimizi de ele almaktadır. Düşünce ve davranışlarımızdaki anormallikler de psikolojik hastalıklar olarak isimlendirilir.

Hepimizin yaşadığı psikolojik hastalıklar vardır. Yaşadığımız bu dünyayı, karmaşıklığı, stresli ortamı göz önüne aldığımızda ne demek istediğimi çok iyi anlayabilirsiniz. Kimi hafifken kimi ise şiddetli olabilir. Kimi anlık, kısa süreli yaşanırken, kimi uzun bir zaman bizi etkileyebilir.

Psikolojik hastalıklar günümüzde birçok nedenlerden dolayı artmıştır. Ancak gerekli önem maalesef verilmemektir. Unutulmamalıdır ki ” Birçok fiziki rahatsızlık, zamanında psikolojik rahatsızlıkların göz ardı edilmesinden dolayı yaşanmaktadır “. Bu sebepten dolayı psikolojik problemlerin zamanında fark edebilmesi, kabullenilebilmesi ve tedavisinin araştırılması iyileşmek için de istekli olunması son derece önemlidir.

Psikoloji son derece farklılık gösteren bir yapıdır. Bir anımız bir anımıza uymayabilir. Bazen saatlik, günlük dalgalanmalar yaşanırken, bazen bu süreç bir güne değil, bir haftaya, bir aya ve hatta aylara yayılabilir. Toplum olarak ele aldığımızda fark edip kabullenebildiğimiz bu dalgalanmanın tek adı “DEPRESYON”.  Bizim sadece depresyon olarak adlandırdığımız bu problemin altında yatan birçok neden vardır. Bu nedenler de psikolojik hastalıklar adı altında incelenmektedir.

Bazen önemsiz gibi bahsettiğimiz depresyon halinin bile ne kadar ciddi sonuçlar doğurabileceğini unutmamalıyız. Endişe ettiğimiz durumlarda, yaşadığımız garip şeylerin sürekliliğinde, anlam veremediğimiz davranışlarımızda psikolog desteği almalıyız. Sadece bu konuda sıkıntı yaşayan sizler değilsiniz. Çevrenizdeki birçok kişiden ”Depresyondayım”, ”Yakın arkadaşım depresyonda” ve benzeri cümleleri mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak kaç kişiden duydunuz psikolog desteği alıyorum diye? Öncelikle toplum olarak kabullenmeliyiz ki, nasıl ki midemiz, kalbimiz, başımız v.s. ağrıdığında doktora gidiyorsak, davranışlarımız üzerine olan sıkıntılarımızda da bu alanın doktoruna yani bir psikologa gitmeliyiz.

Bu dalgalanmalar yaşanırken tam da bu gel-gitlerin içinde yer aldığımızdan dolayı olup biteni fark edemememiz gayet doğaldır. Dönen dünyanın içinde olup da döndüğümüzü fark edemememiz gibi. Ama şu bir gerçek ki dünya dönüyor. Demek ki fark etmiyor olmamız, o fark etmediğimiz şeyin olmadığı anlamına gelmez. Bu gerçekliği bize gösterecek, ayna tutup fark etmemizi sağlayacak olan da kesinlikle güvendiğimiz bir psikologdur. Nasıl ki fiziki rahatsızlıklarımızda bir uzmana görünüyorsak, ruhsal sıkıntılarımızda da işin uzmanına danışmalı ve destek almalıyız. Psikolog bu şikayetlerimiz de bize yardımcı olacak uzmandır.

Psikoloji alanında bir çok rahatsızlıklar ve bir çok tedavi şekilleri mevcuttur. Tüm bunların tek bir makale içerisinde özetlenmesi dahi mümkün değil. Bu düşünceden yola çıkarak her bir makalemde psikolojik hastalıklardan birini ele alarak anlatmaya çalışacağım. Siz değerli okuyucularımdan da psikoloji adına her ne varsa paylaşımlarınızı bekliyorum. Bazen birbirimize  söylemiş olduğumuz “Psikolojim şuan müsait değil” sözünün gerçekten de ne kadar önemli olduğunu hep beraber fark edeceğiz.

Psikolojik hastalıkların bizde de var olabileceğini, hep başkalarının hatalı olamayacağını, yapmamız gerekenin sorunları zamanında fark edip, yanlış yolda çok fazla yol kat etmeden geri dönmemiz gerektiğini bilmek ile ilk adımlarımızı atabiliriz.

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Biyoloji

Etiketler : , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..