Prolaktin, gebelikte süt üretmeye yarayan bir hormondur. Sadece süt üretmekle kalmaz. Gebe olmayanlarda adet düzenleyicidir.Hamile kalmayı sağlayan en önemli hormondur.Bunların yanında cinsel bezleri uyarır,böbreklerde su,sodyum,potasyum emilimine de yardımcı olur.

Prolaktin hormonu, beynin alt tarafında bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanır. Bu hormonun asıl işlevi hamilelikte ortaya çıkmaktadır.Hamilelik döneminde on kat kadar yükselerek anneyi emzirme dönemine hazırlar,annelik duygusunu geliştirir. Bu salgılama beyindeki hipofiz organı tarafından gerçekleştirilir. Prolaktin hormonu doğumdan sonra da belli bir süre salgılanmaya devam eder. Bunun nedeni de bebek için gerekli olan süt üretiminin sağlanabilmesi ve doğumdan sonra yumurtlama oluşumunu engelleyerek olası bir gebeliğin önlenmesidir.

Prolaktin hormonu bazı insanlarda çeşitli nedenlerle farklı salgılanıp hamlelik haricinde de yükselebilmektedir. Eğer bir kişide adet düzensizliği, seyrek adet görme, adet olamama, göğüslerden süt gelme ve kısırlık gibi problemler varsa prolaktin yüksekliğinden şüphelenilir. Kadın doğum veya endokronoloji doktoruna bu şikayetlerden herhangi biriyle gittiğinizde yapılacak basit bir kan testi sonucu prolaktin seviyenizi öğrenebilirsiniz.

Prolaktin hormonu referans aralığı hamile olmayanlarda 4-23 arasında olmalıdır.Hamilelerde 34-386 referans aralığı olarak kabul edilir.

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : BiyolojiBiyoloji Ders NotlarıLise Biyoloji

Etiketler : , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..