Miyop Nedir?

Nasıl Tedavi Edilir? Dereceleri Nedir?

Toplumda sık görülen göz kusurlarından biri de miyop rahatsızlığıdır. Miyop kusuru kişinin sosyal yaşantısını oldukça etkilemektedir. Miyop olan gözün arka çapı daha uzun olmaktadır. Bu sebeple göze paralel olarak gelen ışınların gözün içinde bulunan retinanın merkezinde bulunan göz yuvarlağının merkezine odaklanmaktadır. Gözünde miyop kusuru bulunan kişilerde gözün ön veya arka kısmı gözün kırıcı unsurlarına göre daha geniş ve daha uzundur. Miyop olan insanlar uzak mesafeyi tam olarak göremezler, yakın mesafeyi de tam olarak net göremediklerinden dolayı nesneye bakarken gözlerini kısarak veya çok yaklaşarak bakarlar. Örneğin televizyona çok yakın otururlar veya yazı yazarken deftere veya kitaba gereğinden fazla eğilirler. Toplumun yaklaşık % 40 gibi bir oranı miyoptur. Bu oran son yıllarda artış göstermiştir.

 Miyop rahatsızlığı genellikle çocuk yaşlarda başlamakta ve ergenlik dönemine kadar aynı hızla devam etmektedir. Göz kusurlarından biri olan miyop genelde 20’li yaşlardan sonra yavaş yavaş ilerlemektedir. Miyop kalıtsal göz kusuru olduğu gibi aynı zamanda kişiden kişiye geçen bir özelliğe de sahiptir. Özellikle de akrabadan akrabaya geçişi bulunan bir özelliği vardır. Miyop  genelde erkeklerde daha sık görülmektedir. Bunun nedenleri arasında kişinin genetik özelliğinin payı büyüktür.

Miyobun Dereceleri

Düşük miyop: Toplumda en az rastlanan derecedir; genelde miyobun başlangıç aşamasıdır; kişinin çocukluk döneminde miyop olmasına zemin hazırlayan en düşük  derecesidir.

Orta miyop: Orta miyop gözün korneasına da zarar vererek gelişen bir durumdur.

Yüksek miyop: Toplumun genelinde görülen miyop derecesi yüksek miyop derecesidir. Miyobun son aşaması ve son halidir. Bu derece aşıldığı taktirde kişinin kör olma riski artmaktadır.

Tedavisi

Miyop tedavisinde konkav mercekler yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapay olan konkav mercekler göze gelen ışınların daha net olmasını sağlamakta ve görüntünün retinada daha sağlıklı oluşmasını sağlamaktadır. Miyobun tedavisinde kullanılan başka bir yöntem de kontakt lenslerdir; konkav mercekler ile aynı özelliğe sahip olan kontakt lensler miyop dışında kırma kusurlarının da düzeltilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Fakat retinaya zarar verdiğinden dolayı pek tercih edilmemektedir.

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : BiyolojiBiyoloji Ders NotlarıLise Biyoloji

Etiketler : , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..