Antik mumyalanmış kedinin iç sırları “Insider Gezgini” adlı dijital tabloyu kullanarak ortaya çıkarıldı. Bu kedi Mısırlılar tarafından 2500 yıl kadar önce mumyalanmış, ama eğer fırsatınız olurda Doğa Tarih Müzesini ziyaret edebilirseniz bu teknoloji ile siz mumyalarından kediyi kurtarabilirsiniz.

Müzenin bu bahtsız ziyaretçisi Mısırda 2500 yıl önce mumyalanmış bir kedi.

Mumyalanmış kedinin bandajlarını açmanız artık mümkün. 55-inç çapında interaktif bir ekranla bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Mumya açmak, Mumyalamak, Mumya

Doğa Tarih Müzesi Mumya

Mısırda Kedi Olmak!..

Mumya açmak, Mumyalamak, Mumya, , mumyalanmış kedi, mumya kedi, mısırda kedi

Mısırda Kedi Olmak

Kedi ailesinin tarihine baktığımızda 20 milyon yıllık uzun bir ömürleri olduğunu görüyoruz. İlk kedilerin oligacene döneminde Afrika’da ortaya çıktığı sanılıyor. Keskin dişli kaplan (Halaphoneus) ve günümüzün modern kedisi (Dimictisti) olmak üzere iki tür…

Evcil kedilerin nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor ancak en eski kayıtlar, evcil kedilerin 5 bin yıldır var olduklarını ve Mısır’dan geldiğini gösteriyor. İnsanoğlu, ilk olarak 20 bin yıl önce köpeği evcilleştirdi. Bundan ancak 15 bin yıl sonra vahşi kediyi evcilleştirebildi. Yani, 5 bin yıl önce Nil vadisinde tarım yaparak yaşayan insanlar, ürünlerini depoladıkları ambarları haşare ve fare basınca kedilerin fareleri yakaladığını fark ettiler. İşte, kedilerin mısırda kutsallaşmaya başlaması bu tarihlerde oldu. Ambarlar doldukça fare nüfusu da arttı. Bunun üzerine firavun devreye girdi ve kedileri korunması için üstün yaratıklar ilan etti.

Mısırlılar, Yunanlılar gibi doğa güçleriyle özdeşleşen tanrı ve tanrıçalar sisteminden geldiler. Tanrıları arkalarına alan kralların her zaman kral olmaktan öte bir ayrıcalıkları vardı. Bu üstünlükleri krallara, önce yarı-tanrı, daha sonra da tanrı kral -firavun- olma özelliğini de getirdi. Kedilerin firavunla ilgisi ise; kedilerin tarihe ve mitolojiye konu olmalarının tek nedeni fare ve haşare yakalamalarındaki hünerleri değil. Bütün kediler firavunun olduğu için kediyi incitmek ya da öldürmek çok büyük suç sayılırdı. Kedi öldürenlerse idam edilirdi. Ev yansa önce kedi kurtarılırdı; çünkü insanlar sadece insandı, ama kediler firavunlar gibi yarı-tanrıydılar. Kedi eceliyle öldüğünde öteki dünyada birlikte olabilmek için hemen mumyalanırdı. Öykülere, efsanelere konu olan kediler, Tanrılık katına çıkartıldı. Nil vadisinin insanları kediyi, neşe ve müziğin, güzel şarkıların, kıvrak dansların temsilcisi kedi kafalı tanrıça Bastet (Bast) ile özdeşleştirdiler.

Kaynak:

* http://www.girgin.org/ansiklopedi/misirdakedi.htm
* http://www.nhm.ac.uk/about-us/news/2012/september/unwrap-a-mummified-egyptian-cat-at-science-uncovered114661.html

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Biyoloji

Etiketler : , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..