GÖZÜN ANATOMİSİ VE FONKSİYONU

Göz küreleri yüz ve kafa kemiklerinin oluşturduğu yatay, armut şeklinde önde daha geniş arkaya doğru daralan, bağ dokusu, yağ dokusu, kaslar, damar ve sinirlerden oluşan bir yuvanın içine gömülü durumda bulunmaktadır. Bu yuva orbita olarak adlandırılır. Görme siniri (optik sinir) bu armut şeklindeki yuvanın en gerisinden kemik kanallar içinden geçerek beyne ulaşmakta ve gözlerin beyinle bağlantısını oluşturmaktadır. Göz kürelerinin dörtte üçü bu kemik yuva içinde korunurken diğer dörtte biri üst ve alt kapaklar tarafından korunan görünen kısmı oluşturmaktadır.

Görünen kısım üst ve alt kapakların istemsiz kırpma refleksi ve istemli kapama fonksiyonları ile travmalara karşı korunmaktadır. Buna rağmen yaralanmalara en fazla maruz kalan kısım bu bölge olmaktadır. Kapakların arasındaki bölüme gözün ön bölümü (ön kamarası) denir. Ön bölüm; ortada ışığın geçişini sağlayan, saydam, şeffaf yuvarlak şeklindeki alan kornea (saydam tabaka) ve bunun çevresinde beyaz, saydam olmayan alan sklera (göz akı) olarak adlandırılır.

Korneanın üzeri sadece göz yaşı tabakası ile örtülü iken skleranın üzerinde konjonktiva dediğimiz gevşek yapıda bir doku örtüsü daha bulunmaktadır. Kornea arkasında göze rengini veren iris tabakası dediğimiz alan bulunur. Bu alan kişinin göz rengini belirler. Bunun ortasında siyah yuvarlak alana göz bebeği (pupilla) denir.

Normal şartlarda göze kuvvetli ışık tutulduğunda bu yuvarlak şeklindeki alanın küçüldüğü, ışık çekildiğinde tekrar büyüdüğü izlenir ve buna ışık reaksiyonu denir. Ayrıca yakındaki cisimlere baktığımızda da küçülür. Pupillanın olduğu alanda lens bulunur ve normal şartlarda gözle görülmez. Skleranın hemen altında gözün damarsal tabakası yer alır (koroid).Koroidin temel görevi retinanın beslenmesini sağlamaktır.

Retina (ağ-tabaka),  gözü bir küre şeklinde düşündüğümüzde sklera ve koroidden sonra iç yüzeyi döşeyen en içteki tabakadır. Retinada ışığı algılayan alıcı hücreler bulunur. Işık bu alıcılarla görme sinirine nakledilir.

Göz küresinin içini vitreus (camsı cisim) dediğimiz berrak, şeffaf damar içermeyen jöle kıvamında bir sıvı doldurmaktadır. Bu sıvı gözün şeklini korumasında ve retina katmanlarının yerinden ayrılmamasında önemlidir.

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : BiyolojiBiyoloji Ders NotlarıLise Biyoloji

Etiketler : , , , , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..