[dropcap style=”inverted”] Eurek Alert [/dropcap] sitesinin haberine göre DNA üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, 3.500 kalp hastasının DNA örnekleri karşılaştırılarak hastaların yaşam sürelerini belirleyebildiler.

Hastaların ömürleri ile ilgili yapılan bu tahminin dayanağı daha önce yapılan ve ispatı yapılmış başka bir araştırmaya dayanıyor. Bu araştırma; kromozomların uç kısımlarında bulunan ve telomer adı verilen bölgelerin her hücre bölünmesi ile kısalmasıydı.

Şimdi yapılan araştırma bir nevi bunun devamı niteliğinde kalp hastalarından alınan DNA iplikleri örneklerinin uzunlukları karşılaştırılarak daha uzun telomere sahip olan hastaların daha uzun yaşadığı sonucuna varıldı.

Peki bu “Telomer” kavramı nedir?

dnaTelomerler kromozomların uçlarında bulunan ve DNA’nın yapısını koruyan ve DNA’nın her bölünmesinde kısalan bir yapıdır. Boyu kısalan telomerler hücre bölünmesini yavaşlattığı, zamanla durdurduğu ve yaşlılıkla ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi pek çok hastalıkla doğrudan ilişkili olduğu biliniyor.

İşte bu bilinenler bir araya gelince fikir olarak telomer uzunluğu ile ömür uzunluğu arasındaki bağ hipotezi ortaya atılıyordu.

Bu hipotezin kanıtlanması için gerekli verileri toplayan Intermountain Kalp Enstitüsünde, yapılan araştırmaya dünya çapında binlerce kardiyolog ve kalp uzmanı katıldı. Sonuçta kalp hastalıklarına yakalanan 3.500 hastanın telomer uzunlukları ile ömürleri arasındaki orantı ortaya çıkmış oldu. Artık yapılması gereken bu veriler ışığında hastaların telomer uzunluğunu koruyabilecek ilaçları bulmak..

Ayrıca, Intermountain Kalp Enstitüsü 30.000 kalp hastasının periferik kan örneklerine sahip. Bu DNA örnekleri bu konuyla ilgili  çalışmalara olanak sağlıyor.

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : BiyolojiÜniversite Biyoloji

Etiketler : , , , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..