Canlılar Alemi, Mantarlar Alemi

Genellikle çok hücreli olan ökaryot canlılardır. Kloroplastları yoktur. Fotosentez yapamazlar. Parazit ya da saprofit olarak yaşayan heterotrof canlılardır. Hücre duvarları vardır ve ağırlıklı olarak kitinden oluşur. Yüksek yapılı bitkilerdeki kök, gövde, yaprak gibi organlara ve iletim dokusuna sahip değillerdir.

Çok hücreli üyelerinde, hücreler daha çok dallanmış iplikler halindedir. Bu ipliklere hif adı verilir. Hifler bir araya gelerek miselyum yapılarını meydana getirirler. Mantarla heterotrof beslenmeleri nedeniyle hayvanlara; hücre duvarı içermeleri, sporla çoğalmaları ve aktif hareket edememeleri nedenleriyle de bitkilere benzerler.

Mantarlara; maya mantarları, küf mantarları, şapkalı mantarlar ve ağaç mantarları örnek olarak verilebilir.

Maya mantarları tek hücreli mikroskobik canlılardır. Mayalar, alkollü maddelerin elde edilmesi, başta ekmek olmak üzere çeşitli unlu mamullerin üretiminde kullanılır.

Küf mantarlarının çoğalmak için oluşturdukları sporlar, açıkta bırakılan salça, ekmek, limon, peynir gibi besin maddelerinin üzerinde gelişerek küflenmeye yol açarlar.

Şapkalı mantarlar ormanlarda, çayırlarda ve gübre ile karışmış humuslu topraklarda çürükçül olarak yaşarlar. Bunların yenen tipleri olduğu gibi çok zehirli olanları da vardır.

Arkeler (Archaea) Alemi konumuzu okumak için …

Bakteriler (Bacteria) Alemi konumuzu okumak için …

Protista Alemi konumuzu okumak için …

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Lise Biyoloji Konu Anlatımları

Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..