Dört kan grubu var biliyoruz. A, B, AB ve O. Birde bunlara ek olarak RH faktörü var. İlkolarak “Rehasus” cinsibir maymunun kanında rastlandığı için bu adı alan faktör insan ve bir çok başka canlıda da bulunmakta.

Örnek vermek gerekirse bir kan grubu A Rh+ yahut A Rh- olabilir.

Genetik olarak annenin kan grubu Rh-, babanın Rh+ ise ise çocuklarının kan grubu için bir kaç olasılık mevcut. Şöyle ki:

Rh Kan Uyuşmazlığı Görülme Oranı

Rh Kan Uyuşmazlığı Görülme Oranı

Bebeğin Rh+ olma olasılığı eğer babanın genlerinde Rh- geni yoksa %100’dür. Eğer babanın genlerinde normalde gözükmemekle birlikte -fenotipte gözükmeyen- genlerinde bulunan -genotipinde var olan- bir RH- geni taşıyorsa doğan bebeğin RH+ olma olasılığı %50’dir.

Baba ailesinden RH+ olmasına karşın Rh- geni taşıyorsa olasılık olarak 2 bebekten biri Rh- olacaktır. ( Rh -/- olanlar RH- kan grubuna sahip olacaklardır. Rh-/+ olanlar genlerinde – taşıyacak ama kan grupları Rh+ olarak görülecek herhangi bir uyuşmazlığa sebep vermeyecektir.)

Annenin RH- hamile kalınan bebeğin Rh+ olması durumunda ise kan uyuşmazlığı görülecekti.

Velakin ilk bebek için herhangi bir sorun yoktur. Çünkü anne kanında Rh+ proteinine karşı antikor üretilmemiştir. Velakin ikinci doğumda anne kanında ilk hamillelikle beraber oluşan antikorlar ikinci bebeğinde Rh+ olması halinde bebeğin kan hücrelerine zarar veriyor.

Bunu engellemek için basit testler ve aşılar mevcut.

  • Öncelikle kan grupları öğrenilmeli anne Rh- değilse bir sorun yoktur. Babanın + yahut – olması önemli değildir.
  • Eğer anne Rh- ise hamilelikte dönem dönem “indirect cooms” testi yaptırılmalı.
  • 28. Haftayla beraber doktorunda önereceği Anti-D/Rh iğnesi, erken koruma iğnesi yaptırılmalı.
  • İlk doğumdan sonra anne eğer bebek Rh+ ise diğer doğabilecek bebekleri korumak adına 72 saat içinde Rh hiperimmunglobulin enjeksiyonu yaptırmalı.

Bu benzerlerini doktorlar sizlere önerecektir. Önemli olan doktor takibinin yapılmasıdır. Kan uyuşmazlığı rastlanma oranı azımsanmayacak bir seviyededir. Yaklaşık %20 sıklıkla görülmektedir.

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Biyoloji

Etiketler : , , , , , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..