Her ders gibi “Biyoloji” dersine çalışmanında yolları belli ve kolaydır. Önemli olan disiplinli ve düzenli çalışmaktır.

 • Örneğin hep aynı saatte ve aynı yerde çalışılmalıdır
 • Geceleri öğrenme kalıcı ama verimsiz, sabahları öğrenme çabuk ama unutulan bir seyirdedir. Kişi kendine uygun öğrenme vaktini belirlemelidir.
 • Araştırmalar sonucunda normal bireylerde okuduğunu anlama 1 ile 8 tekrar gerektirdiği tespit edilmiş.
  Bu ne demek?
  Demek ki “Okuduğumu anlayamıyorum değil anlayacak kadar okumuyorum” demeli..
 • Özet çıkarmalı; sözel dersler -ki bu sınıflandırmaya biyoloji de kıyısından katılmaktadır- özet çıkarılarak, sonra çıkarılan özetinde özeti çıkarılıp anahtar kelimelere ulaşılarak yapılmalı..
 • Test çözmeli..
  Malesef ülkemiz inek öğrenci modelinin benimsendiği bir sistemde öğrenci seçimi yapıyor. Okuma okuduğunu anlayıp fikir yürütme değersizleşiyor.
  Varolan düzen gereği konuyu öğrenen öğrenci testlerle soru tipi ezberlemeli..
 • En son ve etkili yöntem biyolojide “Bir kurban bulup dersin anlatılması” metodudur. Bunun için değerli zamanlarını sizden esirgemeyecek aile bireyleri birinci seçenek olarak karşınızdadır.Okuduğunuz, özetini çıkardığınız konuyu muhakkak birilerine anlatın. Anlatılan konu içselleştirilir, hayata katılır, yaşantı oluşturur ve unutulmaz..

Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır, Biyoloji ,Nasıl Çalışılır, Derse Nasıl Çalışılır, biyoloji sınavına hazırlanmakBütün bunları eksiksiz yaptığınızda ve içinizden “Ben başaracağım, ben başaracağım!” diye bağıran sesin soluğu kesilmedikçe başaracaksınız..

 

 

 

 

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Biyoloji Rehberlik

Etiketler : , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..