CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

A. Sınıflandırmanın Gerekliliği Ve Geçmişi

Oldukça büyük çeşitliliğe sahip olan canlıları incelemek ve bilgi edinebilmek amacıyla canlılar özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Sistematik (taksonomi) bilimiortaya çıkmıştır. Sistematikle canlıya bilimsel bir ad verilir. Bu şekilde aynı canlının dünyanı farklı yerlerinde farklı adlarla tanınması önerilir.

İlk sınıflandırma çalışmaları Aristo tarafından yapılmıştır. Aristo hayvanları yaşam ortamlarına göre; karada, suda, havada yaşayanlar olarak üçe ayrılmıştır.

Aristo’nun öğrencisi Teofratus ise bitkileri görünüşlerine göre; otlar, çalılar ve ağaçlar olarak üç gruba ayırmıştır.

Canlıların dış görünüşlerine, yaşadıkları yere, analog organ varlığına göre yapılan sınıflandırma yapay (ampirik) sınıflandırmadır.

Kökenleri farklı, görevleri aynı olan organlara analog organ denir. Sineğin ve yarasanın kanadı analog organa örnektir.

Aynı hücre gruplarında farklılaşarak aynı kökene sahip, görevleri farklı organlara homolog organ denir. İnsanın kolu, yarasanın kanadı homolog organa örnektir.

Canlıların köken benzerlikleri, evrimsel gelişimler, akrabalık dereceleri, sahip oldukları homolog yapılara bakılarak yapılan sınıflandırma doğal (filogenetik) sınıflandırma denir. İlk doğal sınıflandırmayı John Ray yapmıştır.

Canlıların akrabalık dereceleri saptanırken, embriyoların gelişim benzerliği, protein, DNA ve RNA gibi büyük molekülerin benzerliği, anatomileri, fizyolojileri, vücut simetrileri, homolog organları, hücre yapıları gibi faktörler ölçüt alınır.

B. Sınıflandırma Basamakları Ve İkili Adlandırma

Ortalık bir atadan gelen yapı ve görev bakımından benzer özellikler taşıyan doğada sadece kendi aralarında üreyebilen ve kısır olmayan yavrular oluşturabilen bireyler topluluğu tür olarak adlandırılır.

Carolus Linnaeus tarafından geliştirilen ikili adlandırmaya göre her canlının Latince iki kelimden oluşan bir tür adı olmalıdır.

Örneğin: “Felis leo” tür adında;

Felis cins adını, leo türün tanımlayan adını -özellik- belirtir.

Sınıflandırma birimleri küçükten büyüğe doğru şöyledir:

Tür –> Cins –> Familya –> Takım –> Sınıf –> Şube –> Alem

Sınıflandırma birimlerinde alemden türe inildikçe canlılarda ortak gen ve protein çeşidi, embriyoların gelişim evrelerindeki benzerlik homolog organ benzerliği gibi ortak özellikler artarken birey sayısı ve çeşitlilik azalır.

Bir canlını embriyonik gelişimi sırasında önce şube özellikleri, en son tür özellikleri ortaya çıkar.

Biyoloji Canlılar Alemi biyoloji ders notunu buradan okuyabilirsiniz..

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Lise Biyoloji Konu Anlatımları

Etiketler : , , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..