Bu bilgisayar oyunu denen kavrama illet oluyorum.

Oyun tek başına oynanmaz, görmediğin dokunamadığın sadece sanaldan ibaret bir hayattan hayır gelmez. Oyun dediğinde en az iki kişi olur. Bunun biriside bilgisayar olamaz.

Teknoloji gelişiyor, kitleleri futbolla uyutan monarşik, oligarşik ve bir sürü şikli yönetim geçmişte kaldı sanmayın. Modern teknoloji gençliği bilgisayarın modern köleleri arasına sokmuş durumda.

Zamanını bilgisayar başında telef eden gençlik sadece zamanını harcamıyor.

Gençlik beynini de harcıyor!..

Hızla akan görüntüler hızlı düşünmeyi sağlıyor. Güzel görünen bu özellik bir süre sonra beyinde ayrıntılara karşı bıkkınlık hissi veriyor. Analiz ve sentez yeteneği hızla geriliyor.

Gençlik içinde bu illete tutulmuş olanlar; kısıtlı sürelerde yapması gereken testlere yoğunlaşamıyor, bildikleri halde sınavlardan düşük alıyorlar. Ezberlediklerini yorumlayamayıp, dikkatlerini veremiyorlar.

Bilgisayar Oyunları, Biyoloji ve Beyin FizyolojisiBir süre sonra beyin fizyolojisi, biyolojisi değişiyor ve ileri vakalarda dikkat dağınıklılığı hiperaktivite gözlemleniyor. Çabuk sıkılan karmaşık ve belli bir hiyerarşisi olan dersleri algılamakta güçlük çekiyor. Öğrenilmiş çaresizlik “Ben yapamam.” hemen ardından geliyor.

Bu bağımlılık sigara ve alkol düzeyinde 3 aylık bir ara ile ancak bağımlılık sönme aşamasına geliyor. Yine de bırakınca bir daha başlamamak en iyisi olsa gerek.

Daha iyisi ise tüm baımlılıklardaki gibi hiç başlamamak..

 

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Biyoloji

Etiketler : , , , , , , , ,

1 Yorum

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..