Anksiyete diğer adıyla endişe kişinin hislerinde kaygı, korku, gerilim, sıkıntının ağır basması hali. Değişen ortama karşı kendini koruma, durumunu bozmama halidir. Eğer denetimden çıkarsa hayatını zindan eden Anksiyete bozuklukları adı verilen rahatsızlığa kapı aralanır. Sadece endişe hali değildir. bünyenin vereceği tepkiler arasında çarpıntı, terleme, titreme gibi fiziki rahatsızlıklarda gözlenir.

Kötü bir olay olacağını zannetme, aşağılanma ve kendisiyle alay edilme endişesi gibi genellikle aslı olmayan rahatsızlıkların hissedilmesiyle fark edilir. Anksiyete, genelde vücutta, zihinde ve duygularda değişikliklere sebep olur. Anksiyete ile vücutta mide bulantısı, el ve ayaklarda üşüme, kaslarda gerginlik gibi belirtiler verir.

Özellikle çocukla ilk iletişimi kuran anne ile olan bağın kopmasından korkulması özellikle onun eşyalarına karşı aşırı bir bağlılık hissi doğurmakta. Sadece anneler değil, hayatta bağlılığı aşırıya götürdüğünüz her kavramla ilişkilendirilen nesne aynı kategoride.

Aşırı bağlanma ileri yaşlarda çeşitli sorunlar açığa çıkarabiliyor. Örneğin özgüven eksikliği, okul reddi, ayrılık anksiyetesi, yaygın anksiyete bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Aynı hissi çocuk bakıcısına karşıda geliştirebiliyor.

bebek3-4-5 yaşalrında çocuklarda anksiyeteye karşı alınabilecek tedbirler var, ileri yaşlarda hem tedavi uzun sürmekte hem de zor olmakta. Örneğin çocuğun kullandığı eşyaları düzenli değiştirmek, kullanmadığı oyuncaklarla kullandıklarını sirküle etmek, anne, bakıcı haricinde başka insan ve ortamlarla ilişkiye sokmak çare olacak başlıca yollardan.

Yapılan araştırmalar acı bir gerçeği gösteriyor. Çocukluk döneminde aşırı bağımlı bireyler ileri yaşlarda madde bağımlılığına daha kolay yakalanıyorlar. Anne ve babalara büyük sorumluluk düşüyor. Allah kolaylık versin inşallah..

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Biyoloji

Etiketler : , , , , , , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..