AKCİĞERİN GÖREVİ NEDİR?

Akciğerler omurgalılarda vücudun gerekli oksijen ihtiyacını temin etmek üzere dışarıdan gelen oksijeni alıp, içeride oluşan karbondioksiti dışarı atmak için, pompa gibi çalışan bir sistemdir. Sağda üç solda iki lobdan oluşur. Sol akciğerin küçük olması kalp için oluşan boşluktan yani kalp girintisinden kaynaklanmaktadır. Göğüs kafesinin içerisinde yer alırlar. Kaburgaların arasında dururlar ortasında kalp, yemek borusu gibi mediastinum denilen yapılardan oluşan iki akciğeri birbirinden ayıran bir bölge vardır. Kaburgaların arasında kaburga kasları, ve alt tarafında diyafram dediğimiz bir kas bulunur. Ağızdan veya burundan gelen hava, nefes borusundan ana bronşlara geçer, oradan lob bronşlarına geçer ve giderek küçülen bronş yapılarını da geçer, bunlar ana bronş, lober bronş segmental  bronş, bronşioller , terminal bronşioller , bronşiol respiratoris, respirator bronşiollerde, ductus alveolarise ayrılarak havakesecikleri olan alveollerde sonlanır akciğerin en dış çeperine, alveol denilen hava keseciklerine  hava geldiğinde, aynı zamanda kalpten akciğere gelen kirli kan taşıyan damar sistemi de, kanı hava keseciklerine ulaştırır, kirli kanla oksijenli hava yüz yüze gelir. Oksijen kana ve karbondioksitte hava keseciklerine yoğunluk farkıyla  geçer. Temiz kan kalbe döner ve vücuda pompalanır böylece hücrelerimiz için vazgeçilmez olan oksijen hedefine ulaşır, karbondioksitli havayıda solunumla dışarı atarız.

Solunum olayı aksaması hayati  bir sorundur, çünkü oksijen depolanamaz ve gerektiği zaman mutlaka alınması gerekir. Alınmaması durumunda hücreler ölmeye, fonksiyonlar azalmaya başlar ve ölüm gerçekleşir. Bu durum akciğerlerin görevinin önemini ortaya koymaktadr.

Vücuttaki 5 litre kanı oksijenlendirmek için bu kanı yaklaşık 100 m2 alana yaymak gerekir, yani bir tenis kortu kadar. İşte bu alan akciğerlerin içine sığdırılmış bulunmaktadır.

Bir akciğerde yaklaşık olarak 300 milyon hava kesesi(alveol) vardır.

Spor ve egzersizlerle alveol sayısı daha da artar.

AKCİĞERİN GAZ ALIŞVERİŞİ DIŞINDAKİ GÖREVLERİ

Vücudumuzdaki kan akciğerlere geldiğinde ısısı değişmektedir, böylelikle bir  görevi de vücut ısısını ayarlamaktır.

Kanın hidrojen iyon konsantrasyonunu(ph’ını) düzenler.

Konuşmak için gerekli seslerin üretilmesinde görev alır.

Mikroorganizmalara karşı savunmada görevlidir.

Anjiyotensin  1’i  anjiyotensin 2’ye çevirir. Böylelikle şok durumunda kan basıncı düştüğünde vücudun normale dönmesinde görev alır.

Surfaktan madde yapar.

Akciğer dokusu gerildiğinde prostaglandin sentezler ve depolar.

Metabolizma organı olan akciğerlerden, alkolün bir kısmı ve diyabetik keto asidozda açığa çıkan aseton ve anestetik maddeler solunum ile dışarı atılır.

Sıvı-elektrolit dengesinin düzenlenmesinde rol oynar.

Bradikinin, serotonin, asetilkolin, ve norepinefrin gibi bazı maddelerakciğerlerde parçalanıp etkisiz hale getirilir.

Akciğer  fibrinolitik enzimleride taşıdıklarından, trombozu eritme görevide yaparlar.

Omurgalılarda Akciğer Yapısı

Omurgalılarda Akciğer Yapısı

Gaz Alışverişi, İnsanda Solunum Sistemi

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Biyoloji Ders NotlarıLise BiyolojiÜniversite Hazırlık

Etiketler : ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..