Kadınların ergenlikle beraber görmeye başladıkları adet kanamaları ortalama 13 yaşları ile 45-50 yaşları arasında süregelen bir devri daim. Her ne kadar bayanların hoşuna gitmese bile onlara dünyada en sevimli gelen ve dünyada onlara en sevgili varlığı bu sayede ediniyorlar.

Fakat her bayan için adet kanamaları sadece kanamadan ibaret olmuyor. Kimi bayanın dönemsel yaşadığı zorluklara kimisi ömür boyu göğüs germek mecburiyetinde kalabiliyor.

Bu bahsini açtığımız zorluk adet döneminin olduğundan zor ve sancılı geçmesinden başka bir şey değil. Genelde sorunlarını açamayan bayanlar ömürlerini kendilerine ve eşlerine zehredebiliyor. Özellikle karın şişliği ve kasık ağrısı ile gözlenen bu durumda yanlış bir inanış olan “ağrı kesici kullanılmaz” dizgesi kadının karşısına dikiliveriyor. Asıl cümle belki daha değişik olmalı:

Adetli iken her ağrı kesici kullanılmaz..

Kuvvetli ağrı kesiciler adet kanamasını durdurabiliyor yahut uzatabiliyor. Fakat parasetamol ve naproksen sodyum grubu ağrı kesiciler tercih edilebilir.

Unutulmaması gereken bir ağrı ağrı kesici ile geçmiyorsa bunun vücudun bir tepkisi olduğu sebep değil sonuç olduğu. Yani asıl sebep başka olabilir ve o sebebi görmezden gelmek problemi büyütebilir. Her ne olursa olsun menstural döngü yani adet dönemi değişiklikleri kadın doğum uzmanlarına danışılması gereken başlıca sebep.

bebekBilinen ağrı sebepleri: Miyomlar, çikolata kistleri, doğumsal rahim anomalileri, rahmin yanlış konumlanması (endometriyozis) vb.

Sağlıklı bir ömürle…

Diğer bağlantılar Biyoloji
Kategoriler : Biyoloji

Etiketler : , , , , , , , ,

Kullanıcı Adınız ya da Facebook ile Giriş Yapmak İçin Tıklayınız..